...
Sunets tjänsteförvaltare har under våren genomfört dialogmöten med lärosäten som är anslutna till tjänsten. Det har blivit 21 stycken dialoger hittills och ett par till är inplanerade framöver.
Vi har stämt av hur man upplever leverantören Inspera, verktyget samt Sunets tjänst i stort. Vi har även pratat om den kommande upphandlingen. Överlag är lärosätena nöjda. Mest nöjd är man med det som Sunet bidrar med när det gäller tjänstens användarnätverk och det vi arrangerar och tillför som mervärde kring tjänsten. Exempel på detta är information, erfarenhetsutbyte, arbetsgrupper, omvärldsbevakning och upphandling.
...
Sunets tjänsteförvaltare har tillsammans med lärosätena tagit fram en lista med "topp fem utvecklingsförslag" som vi sammanställt och förmedlat till leverantören Instructure. Vi träffade Instructures produktchef för att diskutera de områden som lärosätena har önskemål och idéer kring och som skulle kunna förbättras i Canvas.
Vi har även fått inbjudan om att ingå i några av de Discovery & Early Adopter Programs som leverantören har, med fokus på framtida utveckling av produkten och särskilda funktioner.
...